Automation

vRealize Automation 7

Vmware 2015 yılını bitirirken bize erken bir yılbaşı süprizi yapıp vRealize Automation 7 ürününü piyasaya çıkartmayı planladığını açıkladı. Yeni versiyonda başta mimarisi olmak üzere radikal değişikliklere gitmiş bulunmaktadır. Bunlardan en başta göze batanları ayrı bir identity server yerine vRA appliance ve identity server tek bir sunucu olarak gelmektedir, böylelikle hem daha kolay bir kurulum elde edilmiş hem de ürünü HA hale getirmek kolaylaşmıştır.

Öteki önemli değişimse vRA 7 ortamının kurulum adımlarıdır, vCAC 5.x’dan beri kullanmaktayım ve her zaman kurulumu tam bir sinir harbi olmaktaydı. vRA 7’inin kurulumuna başlarken ürünün beta olmasından kaynaklı çok ciddi sorunlar yaşayacağımı sanırken inanılmaz kolay ve hiç sorunsuz bir kurulum gerçekleştirdim. Açıkcası şaşkınlığımı hala atlatabilmiş değişim 🙂

Continue reading

vRA Ek Endpoint Tanımlamak

Geçen gün bir arkadaşımın vRealize Automation center’a ikinci bir vCenter endpoint olarak nasıl eklenir diye soru sorması üzerine bu yazıyı yazmaya karar verdim eminim bu kadar temel bir ihtiyaca hepimiz ihtiyaç duymaktayız.

vRealize Automation Center herhangi bir kaynağa(vsphere,hyper-v,aws,orchestrator….gibi) endpointler üzerinden ulaşmaktadır. Siz bir talepte bulunduğunuz zaman IaaS server ilgili kaynağın proxy’si üzerinden bağlanır. Her kaynak farklı bir proxy’e sahiptir.Proxy’ler IaaS üzerinde veya başka bir sunucuda olabileceği gibi bir sunucuda birden fazlada Proxy bulunabilir. İlk önce proxy’i kuracağımız sunucu üzerine “IaaS installer’ı” indirelim ve Administrator olarak çalıştıralım.

Continue reading

Chef Yardımıyla LAMP Kurulumu

Daha önce bir yazımda Configuration management aracı olarak Chef’den bahsetmiş ve kurulumunu gerçekleştirmiştik. Bu yazıdaysa Chef yardımıyla bir node’a üzerinde LAMP stack oluşturma sürecinden bahsedeceğim.

Bu yazıda daha önce kurduğum Chef server’ın yanında üzerine LAMP rolünü de yükleyeceğim bir adet de Ubuntu 14.04 oluşturdum. Her iki sunucunun hostname’lerini hosts dosyası içerisine yazdım ve FQDN üzerinden bir birlerini pingleyebilmelerini sağladım. Rol,Node ve Cookbook kavramlarından bahsetmiştik. Bunları yönetebilmek için Chef bize knife isimli araç sunmaktadır.

Continue reading

Chef Nedir ve Nasıl Kurulur

Sistem yöneticileri olarak yüzlerce hatta binlerce sunuculuk ortamları yönetiyoruz. Tüm bu sistemlerin konfigürasyonlarını takip etmemiz, kurmamız, güncellememiz ve bunu hem kendi hem de öteki ekipte ki arkadaşlarımızla paylaşmamız gerekmektedir.Bu süreç düzgün planlanmaz ve işletilmezse alt yapımızda ciddi sorunlara ve beklenmedik davranışlara sebep olabilir. Konfigürasyon yönetiminin (Configuration management) önemi ve sürece olan etkisi artık yadsınamaz bir gerçektir.

Sistemlerin sayısı ve karmaşıklığı artıkça çözüm olarak konfigürasyon yönetimi ve sistemlere otomatik uygulanabilmesi içinde çeşitli araçlar geliştirilmiştir. Bunlardan popüler olanları Puppet, Chef, CFEngine ve Microsoft’un DSC ürünleridir.

Continue reading