Chef

Chef Yardımıyla LAMP Kurulumu

Daha önce bir yazımda Configuration management aracı olarak Chef’den bahsetmiş ve kurulumunu gerçekleştirmiştik. Bu yazıdaysa Chef yardımıyla bir node’a üzerinde LAMP stack oluşturma sürecinden bahsedeceğim.

Bu yazıda daha önce kurduğum Chef server’ın yanında üzerine LAMP rolünü de yükleyeceğim bir adet de Ubuntu 14.04 oluşturdum. Her iki sunucunun hostname’lerini hosts dosyası içerisine yazdım ve FQDN üzerinden bir birlerini pingleyebilmelerini sağladım. Rol,Node ve Cookbook kavramlarından bahsetmiştik. Bunları yönetebilmek için Chef bize knife isimli araç sunmaktadır.

Continue reading

Chef Nedir ve Nasıl Kurulur

Sistem yöneticileri olarak yüzlerce hatta binlerce sunuculuk ortamları yönetiyoruz. Tüm bu sistemlerin konfigürasyonlarını takip etmemiz, kurmamız, güncellememiz ve bunu hem kendi hem de öteki ekipte ki arkadaşlarımızla paylaşmamız gerekmektedir.Bu süreç düzgün planlanmaz ve işletilmezse alt yapımızda ciddi sorunlara ve beklenmedik davranışlara sebep olabilir. Konfigürasyon yönetiminin (Configuration management) önemi ve sürece olan etkisi artık yadsınamaz bir gerçektir.

Sistemlerin sayısı ve karmaşıklığı artıkça çözüm olarak konfigürasyon yönetimi ve sistemlere otomatik uygulanabilmesi içinde çeşitli araçlar geliştirilmiştir. Bunlardan popüler olanları Puppet, Chef, CFEngine ve Microsoft’un DSC ürünleridir.

Continue reading