Powershell

Azure VM Image Yönetimi

Azure hakkında ki yazılarıma VM’ler üzerinde bulunan diskleri ve Azure imajlarını nasıl daha etkili kullanabileceğimizden konuşarak devam etmek istiyorum. Azure, VM’leri Hyper-V üzerinde çalışmaktadır bu sebepten dolayı VM’lerin sanal disklerinin VHD olduğunu görmekteyiz. Bu sayede kendi ortamımızda oluşturduğumuz bir VHD disk’i Azure’a yükleyebileceğimiz gibi Azure üzerinden de indirmemiz mümkündür.

Continue reading

Powershell ve Azure Network Kontrolü Part 2

Bu yazımda daha önce değinmiş olduğum Powershell ile Azure VM’lerinin Network yönetimine biraz daha detaylı olarak bakacağız. Bu yazımı okumdan önce ilk kısmı okumanızı tavsiye ederim.

İlk önce yaratmış olduğumuz birden fazla VM arasında nasıl Load Balance yapabileceğimizi inceleyelim. Load Balance kavramı bildiğiniz gibi network ve servis yapılarının temel kavramlarından biridir, servislerimizi büyüttükçe ihtiyaç duyduğumuz sunucu sayısı da aynı oranla artmaktadır. Doğal olarak hizmeti sunucular arasında  dağıtabilmeli ve yük dağılımının mümkün olduğunca otomatik ve dengeli olmasını isteriz.

Azure VM Network - Load Balance

Continue reading

vCO PowerShell plugin Kurulumu ve Kullanımı

Vmware vCenter Orchestrator (vCO) workflowları içerisinde istediğimiz gibi script yazmamıza izin verse de ön tanımlı olarak sadece Javascript’i destekliyor . Bu sebepten dolayı hali hazırda kolayca bulunan veya mevcut olarak kullandığımız Powershell scriptlerimizi kullanamıyoruz. Bunun için Vmware vCO’a Powershell Plugin’i çıkartmıştır. Bu yazımda bu plugin’nin kurulumunu ve kullanımını anlatacağım.

Plugin’i kullanabilmemiz için öncelikle aşağıdakilere sahip olmamız gereklidir:

Continue reading

Azure SQL Kurulumu Ve Powershell Kullanımı

Veri tabanlarımızın her zaman ulaşılabilir ve güvenli bir ortamda tutulmasını isteriz. HA, yönetilebilme ve kolay ölçeklendirilebilmesi temelde aranılan özelliklerdir. Tabii her güzel şey gibi bunun da bir fiyatı vardır. Böyle bir alt yapının kurulabilmesi için donanım, lisans ve en önemlisi yetkin insanlardan oluşan bir iş gücüne ihtiyaç duyulmaktadır.

Azure bu noktada bize “SQL Databases” çözüm sunmaktadır. Bu hizmet kendi içerisinde yedekli olmasının yanında alt yapıyla ilgili tüm sorunları kendisinin üstlenmesi, bize sadece SQL seviyesinde işlemlerimize odaklanmak kalmıştır.

Yine tüm Azure hizmetlerinde olduğu gibi portal kolay bir kullanım sunmaktadır ama Powershell daha geniş ve etkili bir yönetim aracı olmakta. Bu yazımda SQL servisinin temel özelliklerinden ve beğendiğim bir iki ince noktasından bahsetmek istiyorum.

Continue reading

Powershell ve Azure Network Kontrolü Part 1

Azure ve Powershell serisine network ayarlarıyla devam ediyorum. Bu yazımda sadece VM’lerin network ve endpoint ayarları üzerine duracağım. İleride ki yazılarımdaysa virtual network yaratılması ve yönetilmesi konularıyla devam edebilirim.  İlk önce en temel ve sanırım en çok duyular ihtiyaçtan başlayalım.

VM’e statik ip nasıl atanır?

İlk önce atamak istediğimiz ip’nin uygun olup olmadığından emin olmamız gerekiyor. Birçok network ve sistem yöneticisi ip listelerini tutmak için çeşitli yöntem ve araçları kullansalar da her zaman ekstradan bir kontrol kullanmanın kimseye bir zararı olmaz.

Continue reading