log insight

vRealize Log Insight – Netapp Content Pack Upload Error

Bu yazımda yakın zaman da vRealize Log Insight ve Netapp entegrasyonu kurmaya çalışırken yaşamış olduğum bir problem ve çözümünden bahsedeceğim. vRealize Log Insight’a her hangi bir content pack’i eklemek oldukça kolay ve sıradan bir işlemdir.

Kısacana content pack eklemekten bahsetmem gerekirse aşağıda ki adımları izlemeniz yeterli oluyor:

Continue reading

vRealize Log Insight

Hepimiz alt yapımızda sorunlar yaşamaktayızdır. Bazı sorunları fark eder bazılarını da tesadüfen keşfetmezsek varlığından bile haberdar olmadan yaşamımıza devam ederiz. Sorun yaşamak, bir IT operasyonunun olmazsa olmazıdır; bu gerçekle yüzleşmemiz gerekli ama bu demek değildir ki tamamen çaresiz değiliz. Sistemlerin yarattığı logları toplamamız, depolamamız ve analiz etmemiz problem anında çözüm süresini azaltmakta ve birçok sorunu oluşmadan önleyici tedbirler alabilmemizi sağlamaktadır.

Baktığımız zaman yıllardır OS seviyesinde log yönetimi yapmaktayızdır. Bir Linux sistem yöneticisinin sorun anında baktığı ilk yer syslog dosyasıdır ortamları büyüdükçe Graylog gibi opensource bir çözüme gidebileceği gibi Splunk veya loggly gibi bir bulut çözümüne de yönelebilirler. Bu ürünleri sanallaştırma yapımızın loglarını analiz etmek için kullanabilsek bile topladığı loglardan hangilerinin önemli olduğunu veya hangi soruna işaret ettiğini out-of-box olarak bilemez.

Continue reading