vRA Ek Endpoint Tanımlamak

Geçen gün bir arkadaşımın vRealize Automation center’a ikinci bir vCenter endpoint olarak nasıl eklenir diye soru sorması üzerine bu yazıyı yazmaya karar verdim eminim bu kadar temel bir ihtiyaca hepimiz ihtiyaç duymaktayız.

vRealize Automation Center herhangi bir kaynağa(vsphere,hyper-v,aws,orchestrator….gibi) endpointler üzerinden ulaşmaktadır. Siz bir talepte bulunduğunuz zaman IaaS server ilgili kaynağın proxy’si üzerinden bağlanır. Her kaynak farklı bir proxy’e sahiptir.Proxy’ler IaaS üzerinde veya başka bir sunucuda olabileceği gibi bir sunucuda birden fazlada Proxy bulunabilir. İlk önce proxy’i kuracağımız sunucu üzerine “IaaS installer’ı” indirelim ve Administrator olarak çalıştıralım.

İlk ekranda vRA appliance’ı için daha önce belirtmiş olduğumuz root kullanıcısı ve şifreyle giriş yapalım. Sonra ki ekranda sırayla “Custom Install” ve aşağıda açılan panelde “Proxy Agents” seçeneğiyle devam edelim.

vRA additonal Endpoint - Configuration 1

Bir sonra ki ekransa kendini gayet açıklamaktadır. Agent type olarak kullanmak istediğiniz kaynak türünü seçiniz. Agent name ise Windows service altında hangi isimle görüneceğidir, sonraki iki satıdaysa IaaS sunucunuz ve Model manager’ın adreslerini vermeniz gerekmektedir eğer benim yaptığım gibi IaaS rollerinin hepsini tek bir sunucuya kurduysanız her ikisi de aynı olacaktır.

Endpoint kısmıysa en önemli seçenek, Endpoint’e verdiğiniz isimle vRA portali içerisinden yaratacağınız endpoint’in ismi aynı olmalıdır aksi takdirde kesinlikle çalışmayacaktır. Tüm bilgileri doldurduktan sonra kurulumu gerçekleştirebilirsiniz.

vRA additonal Endpoint - Install Proxy Agent

Tüm bu işlemleri yaptıktan sonra son adımda portal üzerinden yeni bir endpoint tanımlamak ve ulaşmak istediğiniz kaynağın adresini yazmaktan ibarettir 🙂

Bu blog yazısı Emre Bozlak tarafından paylaşılmıştır. Referans vererek istediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Eğer bir sorunuz olursa eposta veya sosyal medya hesaplarım üzerinden bana ulaşabilirsiniz. Yazılarımı Twitter'dan @emrebozlak veya RSS üzerinden takip edebilirsiniz.

Leave a comment