Azure Media Services

Video streaming artık internet deneyimimizin önemli adımlarından biri haline gelmiştir. Yükselen internet bant genişlikleri ve mobility akımı sayesinde artık istediğimiz anda istediğimiz video’ya canlı olarak veya talep üzerine erişebiliyoruz. Doğal olarak son kullanıcılarımız ve iş birimlerimiz bu tür medya servislerine gün geçtikçe daha çok ihtiyaç duymak ve talep etmektedirler.

Bu servislerin kolay erişilebilir olmasını, gelen taleplere göre adapte olabilmeli ve mümkün olduğu yönetiminin kolay olması beklenmektedir. Azure medya servisleri yukarıda ki konulara rahatlıkla çözüm olduğu gibi CDN kullanarak içeriğimizi birçok noktadan dışarıya sunması, içerik erişiminin kısıtlanabilmesi ve içerik koruma gibi birçok ek hizmeti de beraberinde bulundurmaktadır.

Azure içerisinde medya servisini kullanmak için portala giriş yapalım ve sağ tarafta ki panelimizde Media services’i seçelim.

Azure - Media Services

Gelen yeni ekrandan “Create A Media Service Account” veya alt panelde “New” seçeneğini seçerek yeni bir media service’i oluşturabiliriz. Her bir servis bir birinden farklı olarak yetkilendirilebilir.

Azure - New Media Services

Region servisin hangi bölgede oluşturulacağını ve storage account ise hangi blob storage içerisinde tutulacağını belirtir. Storage hesabı stream etmek istediğimiz dosyaların tutulacağı yeri belirlemek için kullanılır, yeni bir tane yaratabileceğimiz gibi tüm servisleri mevcut bir blob içerisinde de sunabiliriz.

Servisimi yarattıktan sonra giriş yapalım. İlk girişimizde bizi bir Quick Start sayfası karşılayacaktır, burada geliştirdiğimiz yazılımları nasıl Azure Media services ile entegre edebileceğimize dair bir çok örnek ve doküman bulabilirsiniz.

Azure - Media Services QuickStart

İlk iş olarak alt panelde bulunan “Upload” seçeneğini kullanarak bir adet video yükleyelim. Dosyaları kendi bilgisayarımızdan veya her hangi bir blob içerisinden seçebiliriz. Upload ettiğimiz içerikler servisi yaratırken seçmiş olduğumuz storage içerisinde saklanacaktır. Media servisinin çalıştırabildiği formatları görmek için bu bağlantıyı kontrol edebilirsiniz.Dosyamızın upload edilmesi biraz vakit alacaktır.  Sağ alt köşede ki “Active Progress” ikonundan takip edebilirsiniz.

Azure - Media Services upload

Upload işlemi tamamlandıktan sonra üst panelden “Contrent” sekmesine basalım. Content azure media servisine yüklemiş olduğumuz içerikleri görüp yönetebileceğimiz bir alandır. Yüklediğimiz içeriğin üzerine gelip alt panelden “Publish’e” basalım

Azure - Media Services publish

Publish ettiğimiz içeriğin yanında “Publish URL” denilen bir adresin belirdiğini dikkat etmişsiniz. Bu adres üzerinden videolarımızı paylaşabiliriz.

Azure - Media Services content

Peki, bu içerik sadece şirket içerisinde paylaşılması ve izlenebilmesi gereken bir içerikse ne olacaktı. Azure bize ip bazında içeriğimize erişim kısıtlaması getirmemize izin veriyor, bunun için ilk önce içeriğimizi Azure üzerinde “encode” diyerek değiştirmemiz gerekiyor.

Azure - Media Services encode

Encode der demez yeni içerik content kısmına geliyor ama dikkat ederseniz bir işlem yapamıyoruz. Bunun sebebi arka planda encoding işleminin devam etmesidir. Üst panelden Jobs’a gelirseniz endcoding işleminin durumunu görmeniz mümkündür.

Azure - Media Services Jobs

Bu işlem devam ederken Streaming Endpoints’e girelim. Endpoint hatırlarsanız Azure servis ve VM’lerinin dış dünyaya erişim portlarını ve kurallarını tanımladığımız yapının adıydı. Yeni bir endpoint yaratabilir veya ön tanımlı olan default endpointine giriş yapabilirsiniz. Endpoint’e girdiğiniz zaman “streaming allow ip addresses” alanına tanımladığınız tüm ip adresleri veya ip range’leri bu servisin içeriklerine erişebilirken tanımlanmamış tüm ipler bloklanacaktır. Dikkat etmeniz gereken nokta eğer hiçbir kural tanımlanmazsa otomatik olarak tüm ip’lere izin verilecektir.

Azure - Media Services endpoint

Yine endpoint kısmında üst panelde scale sekmesine basarsak eş zamanlı olarak ne kadarlık bir kapasitenin bu endpoint üzerinden stream edilebileceğini belirtiriz.

Azure - Media Services Scale

Tüm bu işlemler bittikten sonra tekrar content kısmına gelelim ve encode etmiş olduğumuz içeriği publish edelim. Bu sefer publish url olarak başka bir adres yarattı ve adresin sonuna dikkat ederseniz Manifest isimli bir dosya olduğunu görürsünüz. Bu adresi direk alıp web sayfamıza gömersek çalışmayacaktır bunun için internette küçük bir aramayla birçok örnek bulabilirsiniz.

Okuduğunuz için teşekkürler.

Share on LinkedInTweet about this on TwitterShare on FacebookShare on StumbleUponDigg this

Bu blog yazısı Emre Bozlak tarafından paylaşılmıştır. Referans vererek istediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Eğer bir sorunuz olursa eposta veya sosyal medya hesaplarım üzerinden bana ulaşabilirsiniz. Yazılarımı Twitter'dan @emrebozlak veya RSS üzerinden takip edebilirsiniz.

Leave a comment