Maksimum Snapshot Sayısı

Snapshot’lar hakkında yazımı okuduysanız çok sayıda snapshot almanın performans üzerine etkisini okumuşsunuzdur. Bu sebepten dolayı bazı işgüzar veya bu konudan habersiz arkadaşların aşırı sayıda snapshot almanızı engellemek isteyebileceğinizi düşündüm ve bu yazıyı hazırladım.

Vmware’in ön tanımlı olarak snapshot sayısı 32’idir ama bu sayı isteğe bağlı olarak azaltılabilir veya çoğaltılabilir(neden?)

vSphere Client’ınızı kullanarak öncelikle vCenter veya host’unuza bağlanın.

Değişiklik yapmak istediğiniz Vm’in mutlaka kapalı durumda olması gerekmektedir bu sebepten dolayı kapalı duruma getiriniz.

Sağ tıklayıp edit settings->Options yaptığınız zaman aşağıda ki gibi bir ekranla karşılaşacaksınız.

makssnapshot-1

Bu ekran görüntüsünde göstermiş olduğum “Configuration Parameters’a” basarsanız. Vm’in vmx dosyasını düzenlemeniz için parametreler sıralanacaktır. Eğer gelen parametre listesinde neyin ne işe yaradığını bilmiyorsanız değerlerle oynamanızı tavsiye etmem. Listede snapshot.maxSnapshots = “x” şekilde bir satır varsa “x” yerine istediğiniz maksimum snapshot sayısını yazabilirsiniz. Eğer böyle bir satır yoksa “Add row’a” basarak ekleyebilirsiniz.

 

Bu blog yazısı Emre Bozlak tarafından paylaşılmıştır. Referans vererek istediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Eğer bir sorunuz olursa eposta veya sosyal medya hesaplarım üzerinden bana ulaşabilirsiniz. Yazılarımı Twitter'dan @emrebozlak veya RSS üzerinden takip edebilirsiniz.

Leave a comment