SRM 5.1 Versiyonundan 5.5’e Güncelleme Ve Yetki Sorunu

Bu yazımda, başıma yeni gelmiş bir güncelleme probleminden bahsetmek istiyorum. vCenter’ınızı 5.1’den 5.5’e güncellediğiniz zaman beraberinde SRM’in sürümünü de güncellemeniz gerekmektedir. Aslında oldukça basit ve tek düze olan SRM güncelleme işlemi maalesef vCenter’ın mimarisinde köklü değişikliklerin oluşmasından dolayı bazı sorunlar doğurmaktadır.

Benim yaşadığım sorun SRM güncellemesinden sonra hiçbir kullanıcının SRM’e giriş yapamaması ve “Permission to perform this operation was denied” hatasının alınmasıydı. Güncelleme sonrası vCenter için tanımladığımız tüm kullanıcı izinleri sıfırlanmış olduğunu fark ettik, önemli bir sorun değildi; kullanıcı ve gruplarımızı tekrar tanımladık ama ne olursa olsun vCenter administrator’ları dâhil SRM’e giriş yapamıyordu. Durumu araştırınca sorunun bir benzerini yaşayan başka birinin yazdığı blog yazısına denk geldim.

Sorunun sebebi güncelleme sonrası SRM’in veri tabanında ki yetkilendirmeyle alakalı tabloların eksik veya hatalı güncellenmesi olduğu anlaşıyor. Çözüm olarak ilk önce SRM servisini her iki tarafta da (recovery ve protected site) durdurmamız gerekiyor eğer shared site kullanıyorsak site içerisinde ki tüm SRM servislerini durdurmanızı öneririm.

Her SRM için ilişkili olduğu veri tabanına bağlanıyoruz ve “dbo.pd_acedata” tablosunu bulup içeriğindeki değerleri “edit top 200 rows” diyerek siliyoruz. Sakın tabloyu silip yeniden oluşturmayınız. Daha sonra hemen bir altında bulunan “dbo.pd_authorization” tablosunu aynı şekilde açın ve “DR_ACEData” satını silin.

Tüm bu işlemlerden sonra SRM servislerini tekrardan başlatıp içeriğini sildiğimiz her iki tabloyu tekrardan kontrol edelim. Servisler tekrardan başladığında SRM gerekli kullanıcıları tekrardan yaratacaktır. Artık vCenter üzerinden SRM’e giriş yapabilirsiniz.

SRM için eklediğiniz SRM Administrator kullanıcıları silinmiş olabilir. Bunun için vCenter administrator grubunda ki bir kullanıcıyla girip SRM permission tabından tekrardan eklemeniz gerekiyor.

Okuduğunuz için teşekkür ederim

Bu blog yazısı Emre Bozlak tarafından paylaşılmıştır. Referans vererek istediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Eğer bir sorunuz olursa eposta veya sosyal medya hesaplarım üzerinden bana ulaşabilirsiniz. Yazılarımı Twitter'dan @emrebozlak veya RSS üzerinden takip edebilirsiniz.

Leave a comment