SRM Kurulum Sorunları ve Çözümleri

SRM kurulumu her ne kadar kolay ve tek düze bir işlem olsa da bazı ortamlarda gerek OS seviyesinde ki eksikliklerden kaynaklı kimi durumlarda da yapıdan kaynaklı olarak kurulum esnasında hatalar alınmaktadırlar. Bu yazımda en çok karşılaştığım kurulum hatalarına değinmek istiyorum.

Unsupported DSN entry detected :

Hatanın tamamına dikkat ederseniz sorunun yanlış DSN türü seçmekten kaynaklı olduğunu göreceksinizdir. SRM sadece ‘SQL Native Client’ ile çalışmaktadır ve bu DSN tipi bazen Windows ortamlarında kurulu bulunmuyor, özellikle uzakta ki bir SQL sunucusuna bağlanacaksanız. Bu DSN’i ilgili bağlantıyı takip ederek indirip kurabilirsiniz.

SRM - SQL Client Error

DSN oluşturdum ama SRM bunu algılamıyor:

Bu sorunun sebebi eğer veri tabanı sunucusu veya SRM 64bitlik bir sistemde x86 uyumlu olarak kurulmuşsa oluşmaktadır. Administrator Tools kısmından yaratmış olduğunuz DSN 64bit olduğundan bunu tanımayacaktır. 32bit uyumlu DSN’i oluşturabilmek için C:\Windows\SysWoW64\odbcad32.exe çalıştırmanız yeterlidir.

SRM sorunsuz kuruluyor ama son adımda servis başlamıyor ( SRM Failed to start service) :

Bu sorun ile oldukça sık karşılaşılmaktadır, SRM servisi ön tanımlı olarak “Local System Account” kullanarak servisi çalıştırmaktadır ama kurulum esnasında bu “Local System Account” sunucu dışında ki kaynaklara erişemediğinden servisi çalıştırılamamaktadır ve kurulum hata vererek sonlanmaktadır.

SRM - Failed to start

Yukarıda ki sorunun çözümü olarak, uyarıyı aldığınız zaman kesinlikle işlemi Cancel etmeyiniz bu kurulumu iptal edecektir. Windows’un service kısmına geçin ve “Vmware Site Recovery” servisini bulup Properties kısmına girin. Gelen ekrandan LogOn tabına basıp SRM’nin bağlantı kuracağı sunucularda da yetkili olan bir AD kullanıcısını servise tanımlayıp, servisi elle başlatalım.

SRM service login

Daha sonra SRM kurulum ekranına dönüp Retry diyerek işlemleri kurulumu sağlıklı bir şekilde bitirebiliriz.

 

Kurulumu yaptıktan sonra SRM’e ilk bağlantı ve Pair esnasında da sorunlar yaşayabiliriz.

Permission to perform this operation was denied:

Bu hatanın birkaç sebebi olabilir eğer vCenter’ları pair etmeye çalışırken alıyorsak SRM’e bağlanmak için kullandığımız kullanıcının karşı tarafta ki vCenter’a bağlanmak için yeterli yetkisi bulunmamaktadır. Eğer aynı kullanıcı SRM içerisinde başka bir işlem yaparken bu hatayı alıyorsa ilgili objeye erişim yetkileri yoktur permission kısmından ilgili objeye izin verebilirsiniz.

SRM permission

SRM Plug-in not registered:

Bu hata iki sebepten olabilir biri bağlanmak istediğiniz vCenter’a SRM plugini kurulmamıştır. Öteki problem ise daha önce shared recovery site olarak kurduğunuz bir SRM sunucusunun eşleştiği site’ı değiştirmek istersek de plugin hatası alırız. Maalesef bu sorunun çözümü için en sağlıklı yol SRM’in kaldırılıp tekrar kurulmasıdır.

srm plugin error

Share on LinkedInTweet about this on TwitterShare on FacebookShare on StumbleUponDigg this

Bu blog yazısı Emre Bozlak tarafından paylaşılmıştır. Referans vererek istediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Eğer bir sorunuz olursa eposta veya sosyal medya hesaplarım üzerinden bana ulaşabilirsiniz. Yazılarımı Twitter'dan @emrebozlak veya RSS üzerinden takip edebilirsiniz.

Leave a comment